Kentin moda titreşimleri nereden, nasıl yayılıyor? | Partybul

Kentin moda titreşimleri nereden, nasıl yayılıyor?

Ruhu Egeli, kafası İskandinav bir şef, arada DJ’lik de yapan moda patronu, sokak stiline yön veren baristalar, modayla gastronomiyi, kent tasarımı buluşturan pazarlar, mağazalar… Sokakta yaşayan, sokakla şekillenen bir şehrin bugünkü moda titreşim noktaları en az kendisi kadar süprizli!

istanbul moda stil

Fotoğraf: Erik Witsoe

Çok değil bundan beş-on sene, birkaç kuşak evvel şehir stilini okumak için üç beş konsept mağazaya, birkaç AVM’ye ve sokakla iç içe modellerin duruşuna bakmak yeterliydi. Sınırlar, dinamikler belliydi. Beymen’in ‘Blender’, Vakkoroma’nın ‘V2K’, Ece Sükan’ın ‘vintage’ ile parladığı yılları hatırlayın.

Devir değişti, Instagram etkisi önce mağazaların sonra muhitlerin gücünü kırdı. Nişantaşı’nda Blender ile başlayan kültürü, bugün shopigo gibi oluşumlar daha tasarım daha jilet bir seviyeye taşısa da bugün kimse stilini, aylar sezonlar öncesi bir repost sonucu keşfedilmiş fakat Nişantaşı’nda bir mağazaya aylar sonra düşen bir parça kıyafet üzerinden tanımlamak istemiyor. Kentin moda titreşimleri çok daha ayrı kanallardan başka semtlerden yükseliyor.

Instagram dünyasında, farklılaşmanın yeni formülü belli: ‘El yapımı’ etiketli, ‘artizan’ ambalajlı ürünler, markalar, figürler. Kent sözlüğündeki karşılığı: Souq. Kurucusu Yaprak Aras’ın küratör titizliğinde seçtiği lokal kokan, kişisellik markalardan oluşan bir çeşit pazar, bir tür sosyalleşme alanı. Zaman içinde gastronomiden ev dekorasyonuna muhtelif tematik açılımlarla çeşitlenen Souq’un alıcısı/satıcısı, bugün kent modasının nereye evrildiğine dair en somut, en canlı örnek. Kökü etsy.com’a kadar uzanan, tüm dünyada ve Türkiye’de lokal olana, niş durana, sınırlı üretime duyulan merakın bir ürünü.

Souq ve sonrasında türeyen benzer çatılar, kendi markasını yaratmak isteyen tasarımcıları daha da heyecanlandırdı; kişisel/lokal markaların sayısı iyice arttı. Souq heyecanıyla yaratılan arasında Güneş Güner Işık’ın The Royal Gang’i de var, Hakan Bahar’ın Moncher Vintage’ı da. Aras’ın Souq’taki kişilikli, niş erkek casual giyim marka arayışına Işık, sıfırdan marka yaratarak verdi.  Royal Gang son olarak kış koleksiyonunu geçen hafta Soho House’ta sundu. Sanatçıyı, müzisyeni, şefi, moda tasarımcısını tek çatı altında toplayan Souq gibi bir oluşum bugün bir grafiti sanatçısının tişört tasarlamasına vesile olabiliyor, sokak sanatını gayet kendiliğinden modaya taşıyabiliyor. İllustrator/fotoğrafçı Ozan Aktuna’nın tişörtleri, bu durumun en şahane örneklerinden.

LEZZETLİ KONSEPTLER

Benzer “Birlikten kuvvet doğar” mantığı, ‘konsept mağaza’ formatını da değiştirdi. Bir cesaret, modayı hiç olmadığı kadar farklı disiplinlerin içine yerleştirerek kent dolaşımına sokan Sanayi 313, açık büfe salatayla çok tasarım ürünleri, çok niş objeleri bir arada sundu. Topağacı’nda Union 22 ve Galata’da Selfestate benzer ‘sosyalleşme’ formülünü, farklı oranlar kullanarak denedi, teoride şahane gözükse de pratikte tıkandı. Yine de kent dinamiğine dair önemli bir ipucu verdi: Moda titreşimleri, kıyafetin yanında sunulan kahveden, satılan salatadan bağımsız hissedilemezdi. Sanayi 313, bu konsepti yaymak için Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ni üs olarak almakta bir sakınca görmedi, moda titreşimlerinin Nişantaşı, Bebek, Beyoğlu gibi ana hatlarla sınırlı olmadığını gösterdi.

BİR KAHVENİN KAÇ YILLIK STİLİ VARDIR?

Moda ve yeme-içme sahnesindeki karşılıklı etkileşimi tersten okumak da mümkün. Misal: Üçüncü dalga kahveler, İstanbul kıyılarına vururken sadece kahve üretimini/tüketimini değiştirmedi; şehre yeni bir tarz, bir şekil şemal sundu. Tuğla duvarın önüne, ahşap tezgahın arkasına geçmiş çok gayretli, çok hevesli kitlenin bu kadar tarz durması tesadüf değil; biraz da bu akımın fıtratında var. Moda, Karaköy ve Cihangir’deki kahvecilerin sayısı arttıkça sokağa yeni bir ‘kombin’ düştü. Erkeklerde tepede toplanan saçlar, uzun sakallar, artist bıyıklar illa ki fötr bir şapka ya da bol bereyle tamamlandı misal. Akımın öncülerinden Petra, sadece bir kahve markası değil; yaratıcısı Kaan Bergsen’in sık sık moda dergilerinde boy göstermesiyse hiç de tesadüf değil.  ‘Şehrin buluşma noktası’ diye geçinen restoranların, barların yapamadığını ufacık kahveciler yaptı; zaten yeşermekte olan bir stil duruşunun yüzü, vitrini haline geldiler. Sundukları sadece kahve değil. Üzerindeki tişört de kafasındaki şapka da en az özenle ve büyük bir zahmetle çektiği kahvesi kadar kişisel ve sınırlı sayıda. Cihangir’deki Geyik’in, Gayrettepe’teki Petra’nın, Moda’daki Naan’ın yüz ölçümlerini toplasanız belki bir AVM bile etmez. Fakat duruşlarıyla AVM vitrinlerinden daha anlamlı ve etkin şeyler söyledikleri kesin.

STİL KOKAN RESTORANLAR

Benzer etkiyi restoran-bar sahnesi için söylemek zor. Masalarına bakıp şehir stiline dair çekebileceğiniz bir fotoğraf karesi yok. Şehir stiline yön yerecek kadar kuvvetli duruş henüz yeşermiş değil. Asıl yeni olan ve modaya dokunan başka bir hadise var: Yeni akım restoranların, üstüne başına/ kılığına kıyafetine hiç olmadığı kadar önem vermesi. İki sene evvel, Zeynep Tosun Zorlu Center’ın içinde açılacak Cantinery için çalışmış; tasarımcı eli değmiş şef önlükleri, servis kıyafetleri mekana kuşkusuz daha stil bir görünüm katmıştı. Bu gayret, Zorlu’nun kimliksiz, ruhsuz, stilsiz kalabalığı arasında yok olsa da devamı geldi, benzer çabayı bu kez Maçka’da, Alaçatı’dan İstanbul’a gelen Alancha’da gördük. ‘Fine dining’ oyununu kurallarına göre oynayan Alancha’nın mutfak tasarımındaki İskandinav duruşu, tüm ekip içn özel olarak diktirilmiş yalın çizgili, asimetrik duruşlu önlüklerde de görmek mümkün. Hiç çıkarmadığı el yapımı, tasarım, tahta gözlüğü ve çok yalın çok İskandinav tarzıyla Alancha’nın yaratıcısı Kemal Demirasal’ın kişisel stilini de kareye dahil etmeyi unutmamalı.

Daha moda, daha tarz duran restoranların gayreti, büyük fotoğrafta henüz kentin stil haritasını değiştiremiyor; fakat asıl etkiyi bulunduğu bölgeden beslenen mekanlar yapabilir. Misal: Karaköy’ün yenisi Mitte. Gece kalabalığını ayrı bir köşeye koyun, hatta tamamen yok sayın, gündüz gözüyle mavi kapısından içeri girin. Bulunduğu sokak, yüksek tavan, girişe yakın komün masalar ve her taraf cam… Her şey, Karaköy sokaklarında gezinen stil havasını içeri çekmek için tasarlanmış gibi. Muhitin modasına yön vermesi değil, ancak o modayı tek masada özetleyebilmesi konuşulabilir. Umut verici mi? Kesinlikle. Yeterli mi? Asla.

 

0Yorum

Yorum Yaz

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

The Roof: Mahallenin kaykaycı dükkanı!

Kaykaycıya Rider demezsen the Roof tepene çöker! ..

Şimdi evde ne pişmeli?

Elimizde bu yılın en iyi yemek kitabı ‘İçindekiler’, mutfaktayız! ..

Votka
Şarap
Rakı
Bira
Limoncello
Apricot Brandy
Şampanya
Blue Curaçao
Konyak
Kiraz Likörü
Orange Curaçao
Cin
Beyaz Köpüklü Şarap
Vermut
Tekila
Adaçayı Likörü
Rom Bourbon
Archers
Cointreau
Chamboard
Absinthe
Malibu
Kavun Likörü
Absolut Piers
Dry Vermut
Kahve Likörü
Bacardi
Konyak
Sake
Nane Likörü
Badem Likörü
Martini
Portakal Likörü
Angostura Bitters
Şeftali Suyu
Ananas Suyu
Süt
Limon Suyu
Lime Suyu
Lime Şurubu
Gazlı Su
Hindistancevizi Sütü
Üzüm Suyu
Mineral Su
Soda
Domates Suyu
Kola
Şeker Şurubu
Portakal Suyu
Vişne
Kiraz
Şeftali
Çikolata
Üzüm
Armut
Hindistan Cevizi
Limon
Nane
Şeker
Pudra Şekeri
Kayısı
Buz
Portakal
Zeytin
Ananas
Adaçayı
Lime
Cranberry
Dut Kreması
Ahududu
Ananas
Elma
Yaban Mersini
Karadut
Kahve Çekirdeği
Salatalık
Kara Biber
Kaya Tuzu
Worcestershire Sos
Tabasco Sos
Horseradish Sos
Kereviz
Zencefil
Soya Sosu
Wasabi
Karanfil
Portakal Kabuğu
Tarçın
Esmer Şeker
İlginizi Çekebilir !

The Roof: Mahallenin kaykaycı dükkanı!

Kaykaycıya Rider demezsen the Roof tepene çöker! ..

 

Kentin moda titreşimleri nereden, nasıl yayılıyor?

Ruhu Egeli, kafası İskandinav bir şef, arada DJ’lik de yapan moda patronu, sokak stili..

 

İki ‘Souq’ keşfi: Rimisu & White Posture

Biri ipek fulara, diğeri beyaz gömleğe sınıf atlattırıyor; tasarımlar gelecek vaad ..

Müzik

David Bowie’nin karayıldızı ne anlama geliyor?

Gökten müzik sahnesine ani bir yıldız düştü. Üstelik simsiyah. 10 dakika uzunluğun..

İçki

Pazar detoksu: Smooth as Silk

Şimdi dün geceden kalan içkileri yavaşça ortadan kaldırın ve sebze rafına yönelin...

Yemek

Peynir nasıl mutluluk verir?

Davetlerin, kokteyllerin birleştirici gücü, mühim lezzeti peynire dair lokal hikayeler,..

Restoran

Bi nevi yeşilliğe doymak!

..

Bar

Soho House’a dair asıl bilmeniz gerekenler

Meşhur ‘üyelere özel’ kulüp Soho House’a dair dönen muhabbetlerinde “Hani şu ..

Club

Gündüz tamirci, gece kulüp

Gecenin bir yarısı yüzlerce insanın bir motorsiklet servisinde ne işi olabilir?..

Haber

GQ’nun artık restoranı, barı da var

Centilmenler kulübüne hoş geldiniz..

Trend

Channing Tatum vs Jenna Dewan: Karı-koca Kapışmasına Yeni Boyut!

..

Party

Wankelmut

Alman house müzik DJ ve prodüktörü Jacob Dilßner veya hepimizin bildiği adıyla Wanke..

Raf

Barmen Tom Cruise 25 yaşında

25’inci yılı vesilesiyle Cocktails filmini hatırlamak..