Müziğini Bul | Partybul

Müziğini Bul

David Bowie’nin karayıldızı ne anlama geliyor?

Porno yıldızı, pop yıldızı, film yıldızı, kuyrukluyıldız...

David Bowie, ‘kan’ renginde, ‘karanlık’ kılığında, uğultulu bir ritimle üstüne basa basa söylüyor: Bunların hiçbiri değil o. O bir karayıldız. Günümüzün -ve tüm zamanların- gelmiş geçmiş, yeryüzüne düşmüş en karayıldızı. Açıklanamayan. Bowie bu. ‘Sürreal’ kelimesinin insanlık tarihindeki karşılığı. 10 dakikalık yeni klip ‘Blackstar’ için ne kadar ‘sürreal’ dense hafif kalıyor. Zamanında Bowie’yi ‘Man Who Fell To Earth’te ve ‘Labirent’te izleyen, ‘Ziggy Stardust’ı, ‘Spiders From Mars’ı hatırlayan için az bile. Klibin yönetmeni Johan Renck, Bowie kadar olmasa da ‘rahatsız bir sanatçı’. Aynı anda hem ‘Breaking Bad’ ve ‘Walking Dead’ dizilerini çekip hem Madonna’nın, Beyoncé’un klipleriyle uğraşması başka şekilde izah edilr? Şarkının asıl ikametgah adresiyse, son Bowie albümü değil yakında Fransız kanalı Canal+’de gösterilecek altı bölümlük suç-gerilim dizisi ‘The Last Panthers’ın jeneriği. Blackstar, Bowie’nin 20 yıl aradan sonra bir film ya da dizi için yazıp söylediği ilk şarkı. Bir önceki için 1995 yılına dönmeniz, kült işi ‘Showgirls’ filmi tekrar izlemeniz gerekir ki Bowie bundan çok memnun olur. ‘I’m Afraid Of Americans’ı söylerken ne kadar da içten olduğunu söyler durur, zira. ‘Blackstar’a dair bilinenleri tek cümlede toparlayalım: Bowie’nin geçen sene bir New York caz kulününde keşfettiği Donny McCaslin ve saz arkadaşlarıyla kaydettiği, kaydı aşamasında Bowie’nin durmadan hip hop fenomeni Kendrick Lamar’ı dinlediği, 45 dakikada biten, 7 şarkılık, ‘rock’n roll’ dışında her şeye benzeyen bir albüm. Tam da Bowie’nin istediği tatta, seste. McCaslin, Roling Stones dergisine çıtlatmış: “Bowie, tamamen yeni bir şey denemek istedi. ‘Rock’n roll’dan kaçmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Pop’tan rock’a, hip-hop’tan rap’e önümüzde bir yığın şey attı.” Türler arası gezinen, bitip bitip tekrar başlayan ilk single ‘Blackstar’da söz konusu denemenin en kanlı örneği. Denemeleri albüm sound’uyla sınırlı değil. Oturdu, bir Bowie klasiği ‘The Man Who Fell To Earth’ filminin devamı niteliğindeki ‘Lazaruz’ı yazdı; uzaylı sözlerini bir Broadway müzikaline dönüştürdü.  İşgal topraklara bir de Broadway’i kattı. Rüyada karayıldız görmek mağlubiyetten galibiyet, hastalıktan sıhhat, zorluktan cefa çıkarmak demek. David Bowie’nin yeni albümle sizi karayıldız göreceğiniz bir rüyaya düşüreceği kesin. Yalnızca almanız gereken iki şey var: Pasaport ve bir çift ayakkabı. Biz değil, David Bowie söylüyor bunu. 10 yıldır konser vermemiş, röportaj yapmamış, “Beni anlamak için şarkı sözlerimi iyi okuyun” diyen Bowie’nin ricası böyle. Anlaşılan: Karanlık günler, siyah düşler sandığınızdan daha yakın. Neyse ki sonrası galibiyet, sıhhat ve cefa. Yeni albümünün adı: ‘★’. (‘Blackstar/ karayıldız’ diye okunuyor)  Bowie dilinde tek kelime etmeden çok şey söylemek böyle bir şey. R.I.P David Bowie

Metronomy’den yeni sakin güç olur mu?

10 Mart’ta servis edecekleri Lover Letters öncesi iştah açıcı niyetine önümüze konan Metronomy’nin ilk single’ı ‘I’m Aquarius’, şahane bir albümün habercisi gibi. Kolaylıkla dile takılan bir aşk parçasını sakin bir düzenlemeyle, basit bir altyapıyla sunan Metronomy, ‘I’m Aquarius’ ile iştahımızı daha da kabartıyor, yeni albüm için daha da sabırsız ediyor.

Exclusive Random Access Memories

2013’ün son dakikasına karar Daft Punk dinlemeye, Daft Punk yazmaya kararlıyız! Yıllar yıllar sonra 2013’e dönüp baktığınızda anında mırıldanmaya başlayacağınız parçalar barındıran Random Access Memories albümüne duyduğunuzu sevgiyi, saygıyı göstermek için bir fırsat daha! Albümün yeni çıkan Deluxe Box Set’inde yok yok: Sınırlı sayıda basılmış plak, albümün yapım aşamasını fotoğraflarla aktaran bir kitap, henüz gün ışığı görmemiş röportajları, psoterler, çizimler, USB’ler... Kendinize ya da bir Daft Punk sevene güzel bir yeni yıl hediyesi olabilir. 275 doları gözden çıkarmaya razıysanız.

Goldfrapp, kendini bir Lynch filminde hissederse…

Goldfrapp’ın son birkaç albümünü peş peşe dinleyip de albümlerin aynı elden, aynı gruptan çıktığına inanan birini bulmak zor. Her albüm, başka bir alem, farklı bir ses, beklenmedik bir ruh hali. Gruptan hala zamanında tepine tepine dans ettiğiniz ‘Ooh la la’ tadında kötü haberi bizden duymuş olun: Goldfrapp çoktan o defterleri kapamış, belli ki başka rüzgarlara kapılmış, mevsimlerde yaşamış. Son albüm Head First’ün üzerinden üç yıl geçmiş, bekleye bekleye yorgun düşülmüşken çıkagelen ‘Tales of Us’, hafif rüyalara, kesik uykulara, kafası karışık hayallare, bol bol David Lynch filmlerine daldıracak bir albüm. Kusursuz bir bütünlüğe sahip melankolik bir kış romanı gibi. Tok karına, sakin kafa, yavaş yavaş tüketiniz. Önce şunları dinleyin: Thea ve Simone. Bunları es geçseniz de olur: Ulva ve Alvar

Plak erbabından seçmeler # 2

SAMİ OVADYA (GROOVE, NİŞANTAŞI)
YENİ BAŞLAYANLARA The Wall, Pink Floyd: Grubun efsane albümü. Evinde pikabı olan herkesin edinmesi gereken bir plak. Blue Lines, Massive Atttack: Özellikle 90'lı yıllarda baskın olan Trip Hop türünün kilometre taşlarından biri. Somethin’ Else, Cannonball Adderley: Caza yeni başlayanlar veya başlamak isteyenler için muhteşem bir seçim. SON BİRKAÇ YILDIR DİNLEYENLERE Meçhul, Erkin Koray: Ülkemizden çıkan en önemli müzik adamlarından Erkin Koray'ın 'b-sides ve rarities' adı altında toplanmış albümü) The Lagendary First Recording, Nina Simone: Caz ve blues'dan hoşlananlar, Nina Simone'la tanışmak isteyenler ideal bir plak. Coexist, The XX: Grupla aynı ismi taşıyan 2009 albümleri Mercury-Yılın En İyi Albümü seçilmişti. Coexist, grubun elektronik müzik ile rock'ı harmanlayan ikinci albümü. KOLEKSİYONERLERE The Next Day, David Bowie: Yaklaşık 10 sene aradan sonra çıkan ilke Bowie albümü. Plakseverlerin koleksiyonlarında yer edinmeyi hak eden bir albüm. Solid Air, John Martyn: 70'li yılların folk tarzını sevenler için harika bir klasik.

Plak erbabından tavsiyeler # 1

YENİ BAŞLAYANLARA

Strange Days - The Doors: İlk plaklarını toplamaya başlayanlar genellikle önceliği çok sevdiği grupların çok sevdiği albümlerine verir. The Doors’un ilk stüdyo albümünü  bu yüzden seçtik. Önce “Love Me Two Times”la tempo yükselir, arada “People Are Strange” ile sakinleşilir ve “When The Music’s Over”la hayatı tekrar sorgulamaya başlarsınız. Keyifle döndürünüz! Star - Jan Garbarek, Miroslav Vitous, Peter Erskine: Üç ustanın bir araya geldiği ismiyle müsemma beş yıldızlık bir albüm. Her müzikseverin arşivine katıp zevkle döndüreceği bir modern caz çalışması. SON BİRKAÇ YILDIR DİNLEYENLERE Amok - Atoms For Peace: Thom Yorke’un kırılgan vokali, minimal elektronik kurgularla döşenmiş bir arka plan, analogla dijitalin birbirine sarmalandığı eşsiz bir rüya atmosferi. Plaktan dinlemek için ziyadesiyle ideal bir albüm. No Beginning No End - Jose James: İç kıpırdatan ritimler, yumuşacık bir bariton caz vokali. Işıkları kısın, perdeleri çekin ve gerisini James’in büyüleyici sesine bırakın.

KOLEKSİYONERLERE

The Lost Tapes – CAN: 5 plaklık çok özel bir box set. Canlı kayıtlar, film müzikleri ve albümlerde kendine yer bulamamış tam 30 parça yıllar sonra CAN ekibinin elden çıkardıkları stüdyolarını boşaltırken ortaya çıkan masterlardan derlenmiş.

Dinle: Disclosure

Dj Taner Öztürk – A Piece Of House

www.facebook.com/djtanerozturk

herman’s – fall in deep

http://twitter.com/hermanakdulger

Dj Taner Öztürk – House in 29

www.facebook.com/djtanerozturk

The Roof: Mahallenin kaykaycı dükkanı!

Kaykaycıya Rider demezsen the Roof tepene çöker! ..

Şimdi evde ne pişmeli?

Elimizde bu yılın en iyi yemek kitabı ‘İçindekiler’, mutfaktayız! ..

Votka
Şarap
Rakı
Bira
Limoncello
Apricot Brandy
Şampanya
Blue Curaçao
Konyak
Kiraz Likörü
Orange Curaçao
Cin
Beyaz Köpüklü Şarap
Vermut
Tekila
Adaçayı Likörü
Rom Bourbon
Archers
Cointreau
Chamboard
Absinthe
Malibu
Kavun Likörü
Absolut Piers
Dry Vermut
Kahve Likörü
Bacardi
Konyak
Sake
Nane Likörü
Badem Likörü
Martini
Portakal Likörü
Angostura Bitters
Şeftali Suyu
Ananas Suyu
Süt
Limon Suyu
Lime Suyu
Lime Şurubu
Gazlı Su
Hindistancevizi Sütü
Üzüm Suyu
Mineral Su
Soda
Domates Suyu
Kola
Şeker Şurubu
Portakal Suyu
Vişne
Kiraz
Şeftali
Çikolata
Üzüm
Armut
Hindistan Cevizi
Limon
Nane
Şeker
Pudra Şekeri
Kayısı
Buz
Portakal
Zeytin
Ananas
Adaçayı
Lime
Cranberry
Dut Kreması
Ahududu
Ananas
Elma
Yaban Mersini
Karadut
Kahve Çekirdeği
Salatalık
Kara Biber
Kaya Tuzu
Worcestershire Sos
Tabasco Sos
Horseradish Sos
Kereviz
Zencefil
Soya Sosu
Wasabi
Karanfil
Portakal Kabuğu
Tarçın
Esmer Şeker
İlginizi Çekebilir !

Pazar detoksu: Smooth as Silk

Şimdi dün geceden kalan içkileri yavaşça ortadan kaldırın ve sebze rafına yönelin...

 

Wankelmut

Alman house müzik DJ ve prodüktörü Jacob Dilßner veya hepimizin bildiği adıyla Wankelmut 30 Ocak gecesi ..

 

WhoMadeWho

Joker No:19 birinci yılını 27 Ocak çarşamba gecesi WhoMadeWho ile kutluyor!..

Müzik

David Bowie’nin karayıldızı ne anlama geliyor?

Gökten müzik sahnesine ani bir yıldız düştü. Üstelik simsiyah. 10 dakika uzunluğunda. Gönderen: David..

İçki

Pazar detoksu: Smooth as Silk

Şimdi dün geceden kalan içkileri yavaşça ortadan kaldırın ve sebze rafına yönelin...

Yemek

Peynir nasıl mutluluk verir?

Davetlerin, kokteyllerin birleştirici gücü, mühim lezzeti peynire dair lokal hikayeler, yerel türler... ..

Restoran

Bi nevi yeşilliğe doymak!

..

Bar

Soho House’a dair asıl bilmeniz gerekenler

Meşhur ‘üyelere özel’ kulüp Soho House’a dair dönen muhabbetlerinde “Hani şu Sex And The City’d..

Club

Gündüz tamirci, gece kulüp

Gecenin bir yarısı yüzlerce insanın bir motorsiklet servisinde ne işi olabilir?..

Haber

GQ’nun artık restoranı, barı da var

Centilmenler kulübüne hoş geldiniz..

Trend

Channing Tatum vs Jenna Dewan: Karı-koca Kapışmasına Yeni Boyut!

..

Party

Wankelmut

Alman house müzik DJ ve prodüktörü Jacob Dilßner veya hepimizin bildiği adıyla Wankelmut 30 Ocak gecesi ..

Raf

Barmen Tom Cruise 25 yaşında

25’inci yılı vesilesiyle Cocktails filmini hatırlamak..